آخرین اخبار
تاریخ: 1397/02/17
" گردهمایی رهایی " سرآغاز فعالیت کمیته سلامت شرکت پتروشیمی شازند

" گردهمایی رهایی " سرآغاز فعالیت کمیته سلامت شرکت پتروشیمی شازند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پتروشیمی شازند، با برگزاری نشستی با عنوان " گردهمایی رهایی " کمیته سلامت شرکت پتروشیمی شازند به طور رسمی آغاز به کار کرد.

در این گردهمایی که روز دوشنبه 10/2/97 با حضور جناب آقای مهندس پورمحمد ریاست محترم مجتمع، تعدادی از مدیران و روسای امور و جمع کثیری از همکاران ، همچنین تعدادی از مسئولین ادارات و نهادهای استان و شهرستان و نیز جمعی از اعضای انجمن مردم نهاد NA استان مرکزی و تعدادی از بهبود یافتگان مصرف سوء مواد مخدر در محل آمفی تئاتر مجتمع برگزار شد، جناب آقای رجبی رئیس محترم روابط عمومی و از اعضای کمیته سلامت شرکت پتروشیمی شازند با بیان اهداف و برنامه های کمیته سلامت گفتند که در حال حاضر در شرکت و در سطح کشور معضلات و مشکلات ناشی از مصرف سوء مواد مخدر گریبان گیر تعداد زیادی از خانواده ها شده است و امروزه مسئله اعتیاد در جامعه به عنوان یک معضل و بیماری تلقی می شود و هدف از تشکیل این کمیته اطلاع رسانی در زمینه فرهنگ سازی و کمک به آسیب دیدگان اجتماعی است که در درجه اول خانواده ها و آشنایان و بستگان به مصرف مواد مخدر سوق داده نشوند و در درجه دوم اگر افرادی به این مشکل گرفتار شده اند چگونه می توان به آنها کمک کرد و آنها را نجات داد.

ایشان یادآور شدند این کمیته با عضویت مسئولین مختلف مرتبط با سلامت و با حضور مدیران و روسای امور شرکت تشکیل شده است و همه همکاران می توانند در این زمینه با اعضای کمیته سلامت همکاری نمایند و نظرها و پیشنهادهای خود را بیان نمایند.

سپس جناب آقای دکتر داودی متخصص طب کار و بهداشت صنعتی و بیماری های شغلی با ارائه گزارش تصویری به معرفی انواع مواد مخدر و اثرات منفی آن بر فرد و جامعه پرداختند.

ایشان  گفتند افرادی که گرفتار استفاده از مواد می شوند، این مواد به دو بخش مواد مخدر و مواد محرک تقسیم بندی می شوند که بیشترین میزان مصرف مواد در ایران از نوع مخدر می باشد.

دکتر داودی بیان کرد برخی از مواد مخدر مانند مورفین در علم پزشکی کاربرد فراوانی دارند اما استفاده از آن به جز موارد مورد تجویز در علم پزشکی اثرات نامطلوب فراوانی در احساس، رفتار و تفکر فرد ایجاد می کند. ذکر این نکته ضروریست که مهم ترین عارضه استفاده از مواد مخدر وابستگی شدید به آن است که این وابستگی افسردگی، بی قراری و پرخاشگری و دیگر نابهنجاری ها را در پی دارد.

این متخصص طب کار و بهداشت صنعتی افزود مواد محرک اثرات عکس نسبت به مواد مخدر دارند و در فرد یک هیجان و اعتماد به نفس کاذبی ایجاد می کند. از انواع مواد محرک می توان به کوکائین، کراک، شیشه و حشیش یا ماری جوانا یا مواد صنعتی جدید با نام های متفاوت اشاره کرد که استفاده از آنها در بلند مدت باعث افزایش ضربان قلب و تنفس، افزایش فشار خون، بیماری های قلبی، ایدز و بیماری های عفونی و در نهایت ایست قلبی و مرگ را به همراه دارد. ضمناً برخی از مواد محرک مانند کراک با یک بار استفاده فرد مصرف کننده به آن وابستگی مداوم پیدا می کند.

در ادامه این مراسم جناب آقای مشایخی روان شناس و کارشناس پیشگیری از اعتیاد اداره کل بهزیستی استان مرکزی در سخنانی به مسئله اعتیاد در جامعه و خانواده پرداخته و گفتند استفاده از مواد مخدر در سطوح مختلف فرهنگی و شغلی و تحصیلی افراد دیده می شود، به طوری که 46 درصد از مصرف کنندگان مواد مخدر در استان مرکزی تحصیلات فوق دیپلم به بالا دارند.

ایشان گفتند متاسفانه از سال 1385 تا سال 1395 رشد مصرف مواد مخدر در بین بانوان رشد 10 درصدی داشته است که این میزان رشد بسیار نگران کننده است.

کارشناس پیشگیری از اعتیاد خاطر نشان کرد اکنون بیش از 1400 نوع از مواد مخدر صنعتی در کشور توزیع و مصرف می گردد که بیشترین چرخه توزیع و قاچاق مواد مخدر بین سنین 13 تا 19 سال است  که متاسفانه استفاده از این مواد اثرات مخربی بر جامعه خواهد گذاشت.

وی عنوان داشت یکی از مشکلات و معضلات گرایش به استفاده از مواد مخدر، مشکلات تربیتی و عدم رابطه عاطفی و صمیمانه والدین با فرزندان خود است و اگر والدین به دنبال ارتباط دوستانه با فرزند خود نباشند تمایل به مصرف مواد در افراد زیاد می شود.

جناب آقای مشایخی از تشکیل کمیته سلامت در شرکت پتروشیمی شازند تقدیر و تشکر کردند و تشکیل این کمیته را گامی در جهت کمک به حل معضل اعتیاد دانستند.

در این مراسم آقای جعفری از بهبودیافتگان مواد مخدر و از اعضای انجمن مردم نهاد NA استان مرکزی در سخنانی گفتند امروزه در دنیا سه رویکرد شهروند محوری، مقابله ای و تهدید محور در زمینه مبارزه با مواد مخدر وجود دارد .

ایشان گفتند اعتیاد تنها بیماری است که فرد معتاد هم ظلم می کند و هم ظلم می بیند. در انجمن NA به 4 بعد فیزیکی، جسمانی، روانی و روحانی فرد که همان به توان رساندن ناتوانی هاست اهمیت داده می شود. لذت استفاده از مواد مخدر لحظه ای و ذلت آن همیشگی است.

آقای جعفری افزود متاسفانه 22 درصد از افراد مصرف کننده مواد مخدر از جامعه کارگری است که این میزان باعث بروز مشکلات در بسیاری از خانواده ها شده است. امروزه با تجربه افرادی که مواد مخدر را مصرف کرده، بهبود یافته و ترک کردند به این نتیجه می رسیم که مشکل تنها مصرف مواد مخدر نیست، بلکه بیماری اعتیاد است و این بیماری یک بیماری اکتسابی است.

ایشان با تشکر از تشکیل کمیته سلامت در شرکت پتروشیمی شازند و همکاری خوب آن با انجمن NA استان گفت تشکیل این کمیته در راستای آینده نگری این شرکت برای پیشگیری و حل معضل اعتیاد است و امیدواریم شرکت پتروشیمی در این راستا به اهداف خود برسد.

همچنین در حاشیه این مراسم دو تن از هنرمندان به اجرای نمایش مرتبط با موضوع مواد مخدر و اعتیاد پرداختند.