تاریخ: 1398/04/24
پلی پروپیلن گرید جدید RP801، معادل RP801J هیوسانگ کره نخستین بار در کشور در مجتمع پتروشیمی شازند بومی سازی و به تولید انبوه رسید

پلی پروپیلن گرید جدید  RP801، معادل RP801J هیوسانگ کره نخستین بار در کشور در مجتمع پتروشیمی شازند  بومی سازی و به تولید انبوه رسید

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پتروشیمی شازند، پلی پروپیلن گرید جدید  RP801، معادل RP801J هیوسانگ کره، برای نخستین بار در کشور در مجتمع پتروشیمی شازند به تولید رسید.گرید پلی پروپیلن RP801J شرکت هیوسانگ کره در تولید سرنگ های سه تکه از جمله سرنگ انسولین کاربرد داشته و سالانه حدود 3 هزار تن در سال مصرف دارد. جهت تولید گرید مشابه RP801J نمونه مذکور در واحد پژوهش و فناوری مجتمع پتروشیمی شازند تحت فرایند مهندسی معکوس قرار گرفت و پس از طراحی بسته افزودنی مناسب، شرایط فرایندی توسط تیم پژوهشی واحد PP، در واحد صنعتی تحت عنوان RP801 برای نخستین بار در کشور بومی سازی به تولید انبوه رسید.

امروزه به طور معمول جنس سیلندر سرنگ (برل) از پلی‌پروپیلن و پیستون آن (پلانجر) از جنس پلی‌اتیلن است. در سرنگ‌های دارای کیفیت بالا، جنس برل سرنگ از پلی‌پروپیلن‌های شفاف (خانواده رندوم کوپلیمر‌های پلی‌پروپیلن) است.نمونه تولید شده این گرید در مجتمع پتروشیمی شازند جهت بررسی های فنی به تعدادی از شرکت های تولید سرنگ در کشور ارسال گردید و نمونه تحت تست تولید سرنگ های سه تکه و انسولین قرار گرفت و نتایج حاصل شده تایید شرکت های تولید سرنگ را به همراه داشت.

به دلیل تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، این گرید به کشور وارد نمی شد که با همت کارشناسان شرکت پتروشیمی شازند دسترسی به دانش فنی تولید آن محقق گردید.

در ایران عمده مصرف سرنگ‌ها در کشور در امر تزریقات در مراکز بهداشتی و درمانی کشور، سرنگ‌های معمولی بوده و سرنگ‌های ایمن و خود تخریب چندان مورد استفاده نمی‌باشند که دلیل اصلی آن را باید در عدم آگاهی تکنسین‌ها از سرنگ‌های ایمن، عرضه کم و محدود و قیمت بالا محصولات وارداتی دانست.

همچنین سرانه مصرف سالانه سرنگ در کشور هم اکنون حداقل 10 عدد سرنگ به ازای هر نفر می‌باشد و بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که سالانه حدود 600 الی 800 میلیون سرنگ در کشور مصرف می‌شود و پیش بینی می گردد پلی پروپیلن سالیانه حدود 10000 تن در سال مصرف سرنگ  داشته باشد.

پس از تولید گرید جدید پلی پروپیلن RP801 در مجتمع پتروشیمی شازند بررسی های بازار نشان داد که به غیر از کاربرد این گرید در تولید سرنگ، در صنایع بسته بندی تولید ظروف جداره نازک  (Thin wall) مصرف  بالایی دارد و در حال حاضر نمونه ای از این گرید برای یکی از شرکت های تولید کننده ظروف که بعد از انجام تست های آزمایشگاهی رضایت خود را از گرید مذکور اعلام داشته، ارسال گردیده است.

پیش بینی می گردد پلی پروپیلن حدود 24000 تن در سال مورد مصرف ظروف جداره نازک قرار می گیرد.

به طور کلی از مزایای تولید پلی پروپیلن گرید جدید RP801 می توان به رفع گلوگاه های تولید گرید RP340R و مشکلات کاهش ظرفیت، تولید همزمان سه گرید RP340R, ARP801, V30GA و صرفه جویی ارزی چهار میلیون دلار در سال  برای کشور حاصل گردد.

شایان ذکر است از مزایای تولید این گرید می توان به سود آوری حدود 100 میلیارد ريالی در سال به خاطر اختلاف قیمت سرنگ انسولین داخلی و خارجی و ورود به بازار ظروف جداره نازک اشاره کرد.